Πέμπτη, 4 Αυγούστου 2011

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΣΤΗΝ Α.Σ.Κ.Τ. ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ


ΕΝΩΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Παπαναστασίου 49  104 45 ΑΘΗΝΑ   Τηλ. Φαξ. :  210 8321783 / 6977904185


ΕΤΗΣΙΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
5 – 8 Σεπτεμβρίου 2011
ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
(Πειραιώς 256)


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
                        
                     ΔΕΥΤΕΡΑ 8 ΣEΠTEMBPIOY
           09:00     Προσέλευση συμμετεχόντων – Εγγραφές
           11:00     Άνοιγμα εργασιών – Χαιρετισμοί
                          Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ
                        ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ
                         ‑ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΡΒΑΛΙΑΣ: Πρύτανης ΑΣΚΤ
                         ‑ΠΑΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ: Μέλος Δ.Σ. ΟΛΜΕ
                         ‑ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΥ: Μέλος Δ.Σ. ΔΟΕ
                         ‑ΕΥΑ ΜΕΛΑ: Πρόεδρος ΕΕΤΕ
                         ‑ΖΩΗ ΧΑΤΖΗ: Πρόεδρος ΕΚΚΜΜΕ
                                                Μεσημεριανή διακοπή

                          Παρουσίαση εργαστηρίων
           16:00     ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
                         ‑ΓΙΟΥΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                         ‑ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ: Γλύπτης, εκπαιδευτικός
                          «Βιντεοτέχνη και βασικές αρχές animation»
                         ‑ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                         ‑ΛΗΔΑ ΠΑΤΤΑ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Επεξεργασία ψηφιακής εικόνας»
                         ΣΤΕΛΛΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                         ‑ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Δημιουργία power point»
           18:00     Η ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
                         ‑ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΛΤΟΓΛΟΥ: Κεραμίστας. Υπεύθυνος εργαστηρίου κεραμικής ΑΣΚΤ
                         ‑ΟΛΓΑ ΖΙΡΩ: Γλύπτρια. Σύμβουλος ΠΕ08 Πελοποννήσου
                         ‑ΜΑΧΗ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος-Γλύπτρια, εκπαιδευτικός
           18:30     ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
                         ‑ΝΟΤΑ ΠΑΛΗΟΚΩΣΤΑ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Βασικές αρχές του origami»
                         ‑ΜΑΡΙΑ ΛΙΑΚΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Εικαστικές δημιουργίες με παλιά υφάσματα και κουρέλια»
           19:00     ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ
                         ‑ΝΙΚΗ ΡΟΥΜΠΑΝΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Ανακτώντας την ενσυναίσθηση»
           19:30     Εγγραφή στα εργαστήρια
                        ΤΡΙΤΗ 6 ΣEΠTEMBPIOY
09:00-14:00    Εργαστήρια

           17:00    ΒΙΚΗ ΜΠΕΤΣΟΥ: Εικαστικός, Λέκτορας βιντεοτέχνης στην ΑΣΚΤ
                          «Το βίντεο ως εκφραστικό μέσο στη σύγχρονη τέχνη»
           18:00    ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΣΤΑΥΡΑΚΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Χρήση του power point στη διδακτική των εικαστικών»
           18:30    ΕΦΗ ΒΕΡΥΚΙΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός                                                 «Κινούμενα σχέδια - κινούμενο χρώμα»  χειροποίητο animation»
           19:00    ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΣΑΡΡΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Οδοιπορικό με συντροφιά το ζωγράφο-χαράκτη Γιώργη Βαρλάμο»
           19:30    ΝΙΚΗ ΡΟΥΜΠΑΝΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός
                          «Η αξιολόγηση του έργου των μαθητών και του δικού μας διδακτικού έργου»
                          Συζήτηση
                         ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΣEΠTEMBPIOY
09:00-14:00    Εργαστήρια

           17:30    ΖΩΗ ΧΑΤΖΗ: Πρόεδρος ΕΚΚΜΜΕ
                          «1981-2011: Τρεις δεκαετίες συλλογικής δράσης της Ένωσης 
                         για την προαγωγή και ανάπτυξη της Καλλιτεχνικής Παιδείας»
           18:00    ΙΩΑΝΝΑ ΟΜΟΡΦΟΠΟΥΛΟΥ: Γλύπτρια
                          «Η επανέκδοση του βιβλίου “Τέχνη του χρώματος” του Γιοχάννες Ίττεν,
                        και οι σημειώσεις του Πιέρ Μπονάρ»
           18:30    ΑΝΝΑ ΜΟΣΧΟΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΡΑ: Γλύπτρια
                          «Χρώμα: Το σαγηνευτικό και ποιοτικό στοιχείο της οπτικής εικόνας»
           19:00    ΜΑΡΙΝΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ-ΠΛΑΚΑ: Ομότιμη καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης, Διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης
                          «Το χρώμα στην ελληνική ζωγραφική του 20ου αιώνα»
           20:00    ΣΥΝΟΛΟ ΚΕΛΣΟΣ
                          «Μια μουσική και εικαστική περιπλάνηση στον 17ο αιώνα»
                          Φωνητική και οργανική μουσική από την Αναγέννηση και το Μπαρόκ με όργανα της εποχής και παράλληλη προβολή εικαστικών θεμάτων της περιόδου.
                          ΠΕΜΠΤΗ 8 ΣEΠTEMBPIOY
09:00-14:00    Εργαστήρια
16:00-20:00    Ετήσια Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση Ένωσης
                          ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΣEΠTEMBPIOY
           09:00     Προσέλευση – Εγγραφές
                          ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ
           10:00    ΝΑΤΑΣΑ ΜΕΤΑΞΑ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 4ο& 5ο Δ.Σ. Π. Φαλήρου
                          «Το μάθημα των Εικαστικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση»
           10:15    ΕΛΕΝΗ-ΜΥΡΤΩ ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 4ο Δ.Σ. Ελευσίνας
                          «Δημιουργία εργαστηρίου εικαστικών»
           10:30    ΠΩΛΙΝΑ ΚΥΡΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 12ο Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής
                          «Παρουσίαση του ιστολογίου “Τα εικαστικά στο Δημοτικό”»
           10:45    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 7ο& 8ο Δ.Σ. Γιαννιτσών
                          «Τόλμη: Η βάση της δημιουργίας»
           11:00    ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 18ο Δ.Σ. Σταυρούπολης
                          «Η γραμμή πάει Δημοτικό»
11:30-12:00    Διάλειμμα
           12:00    ΟΥΡΑΝΙΑ ΤΣΑΠΑΡΗ: Γλύπτρια, εκπαιδευτικός στο 12ο Δ.Σ. Π. Φαλήρου
                          «Γλυπτική και μεταπλασίες με αφορμή το παιχνίδι»
           12:15    ΧΡΥΣΗ ΚΑΡΑΔΑΚΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 3ο Δ.Σ. Αθηνών
                          «Οργάνωση μαθήματος και τεχνικές χαρτοκατασκευών»
           12:30    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΕΡΥΣΙΝΑΚΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 7ο Δ.Σ. Πετρούπολης
                          «Πολύχρωμα γράμματα και σηματοδότηση του σχολείου»
           12:45    ΗΛΙΑΝΑ ΜΠΑΡΔΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός στο 3ο Δ.Σ. Σητείας
                          «Τα παιδιά ανακαλύπτουν την υφή από τη φωτογραφία»
           13:00    Συζήτηση
                          ΣΑΒΒΑΤΟ 10 - ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΣEΠTEMBPIOY
                          ‑Διήμερη εκδρομή στην Άνδρο. Επίσκεψη στην έκθεση του Χατζηκυριάκου-Γκίκα
                          ‑(Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί, εφ’ όσον υπάρξει η απαιτούμενη συμμετοχή)